English | فارسی
menu

رنگ های Web-safe

در قدیم، کامپیوترها تنها قادر بودند تا تنها 256 رنگ را نمایش دهند. این محدودیت، ناشی از محدودیت های سخت افزاری بود که منجر به استفاده از جدول رنگ، برای نمایش رنگ ها شده بود. وقتی رنگی پیدا می شد (مثلا در یک عکس) که در جدول موجود نبود، رنگ دیگری بجای آن استفاده می شد. رنگ استفاده شده، می توانست نزدیکترین رنگی باشد که به آن رنگ شبیه است (روشی سریع) یا تنالیته ای از آن باشد (روشی کند با کیفیتی بهتر).

روشهای زیادی برای ساخت استانداردی در پالت رنگ ها صورت گرفته است. مجموعه ای از 256 رنگ قابل نمایش نیاز به انتخاب شدن داشتند ولی در نهایت تعداد آنها 216 انتخاب شد چراکه سیستم های عامل، 16 تا 20 رنگ را برای استفاده های خود در نظرگرفته بودند. همچنین دلیل انتخاب 216 رنگ می توانست این باشد که رنگ ها به 6 گروه با فاصله مساوی بر روی طیف قرمز، سبز، آبی، تقسیم می شدند (6x6x6=216)، هرکدام در محدوده بین 0 تا FF (شامل خود 0 و FF).

لیست رنگهاغالبا بگونه ای نمایش داده می شدند که در هنگام رندرینگ، نیازی به رنگهای میانی دیگر نباشد. در حقیقت، پالت رنگی که در برنامه های مختلف از آن استفاده می شد، می توانست بطور دلخواه مجموعه ای 256 رنگی، از هر رنگی باشد. از پالت رنگ استاندارد، بعدها در مرورگرهای اولیه نیز استفاده شد و خوشبختانه پالت های رنگ در مرورگرهای مختلف، تفاوت عمئه ای با یکدیگر نداشتند (برخلاف موارد دیگر مرورگرها).

رنگ های Web-safe، نقصی که داشتند آن بود که در سیستم های X11، پالت رنگ بیسن برنامه های مختلف به اشتراک گذاشته می شد. در نتیجه، مکعب کوچکتری از رنگها (5x5x5 یا 4x4x4) اغلب برای مرورگرها تخصیص داده می شد. بنابراین، رنگهای "Web-safe"، عملا در برخی از سیستم ها، بر روی آنها تبدیل رنگ صورت می گرفت. با ارائه تصویری با محدوده رنگ بزرگتر، و اجازه دادن به مرورگر برای گسسته سازی رنگها در صورت لزوم، نتایج بهتری حاصل شد.

امروزه، کامپیوترهای شخصی نوعا دارای محدوده رنگ 24 بیتی (رنگ حقیقی) می باشند و استفاده از رنگ های "web-safe"، امری مرسوم نمی باشد. حتی تلفن های همراه نیز حداقل 16 بیت رنگ دارند که با قراردهی دوربین های عکاسی و فیلمبرداری روی آنها، چنین کیفیت هایی بدست آمده است.

رنگ های "web-sade"، اسامی استانداردی ندارند ولی هرکدام آنها، می توانند با کدهای RGB نمایش داده شوند: هر جزء از آنها (قرمز، سبز و آبی)، یکی از 6 مقدار ممکن را از جدول زیر می گیرد (از 256 مقدار ممکن برای هر جزء در حالت رنگ 24 بیتی).

6 پرده ممکن از هر رنگ

KeyHexDecimalFraction
00000
333510.2
6661020.4
9991530.6
C یا 12CC2040.8
F یا 15FF2551

یکی از نقص های پالت "Web-safe"، ضعف انتخاب در انتخاب رنگ های روشن برای پیش زمینه است. در این پالت رنگ، شدت رنگ ها، جایی که رنگ های تیره قرار گرفته اند، به ندرت قابل تشخیص از هم می باشد.


مقالات دیگر ما را نیز بخوانید:

کپی برداری از مطالب این سایت، تنها با دادن لینک مجاز می باشد.
جستجو در وب سایت
جستجو
تبلیغات در وب سایت
گالری تصاویر، آلبوم عکس، با انیمیشن های بی نظیر
تالار گفتگو، گفتگوی آنلاین، ارسال ایمیل
مدیریت اخبار، مقالات، محصولات و تبلیغ ها
نرم افزارهای مدیریت محتوا، عکس ها، اخبار و غیره...
فروشگاه های آنلاین، پرداخت آنلاین، سبد خرید و تکمیل سفارش
جستجو در سایت، محتویات، صفحات و محصولات
طراحی نرم افزار های تحت وب و ویندوز
بهینه سازی برای موتورهای جستجو
طراحی تبلیغات، بروشور، کاتالوگ و محصولات
طراحی بنر، ویرایش، خلق تصاویر و افکت گذاری بر روی تصاویر
تجارت الکترونیک، و IT

طراحی وب سایت نویا سیستم


سخن روز

  • شریک تجاری شما در طراحی وب سایت های دینامیک و برنامه نویسی تحت وب با .net framework در کلاس جهانی
    1396/1/10

bottomline
Av. Shariati, Khajenasir st. P 233, No.5 Tehran, Iran.
(98) 21-77646140